1. Django Girls İstanbul Etkinliği

İlk etkinlik hepimiz için en zoruydu. Bir avuç gönüllü olarak organizasyona başladık. Django Girls’ün organizasyon kitapçığında üç ay öncesinde yapılması gereken işleri aramızda paylaştık. İşlerin büyük parçalarından biri olan mekan, Garaj organizasyonun parçası olduğu için hazırdı fakat bizi daha zor bir sınav bekliyordu. Tutorial! Tutorial’ın Türkçe’ye çevrilmesi bir hayli yüklü bir işti ve yeteri kadar hızlı ilerlemiyordu. İmdadımıza Suzan Hoca yetişti. Bulduğu çevirmen ve öğrencilerle tutorial çevirisi haldır haldır tamamlandı ve son bir haftaya yetiştirdik. Tutorial’ın yanı sıra etkinlik başvuru formunu, siteyi, mentör formunu, etkinlik sonrası değerlendirme formlarını Türkçe’ye çevirdik. Mentörleri tamamlayabilmek için yine Suzan Hoca, öğrencilerini devreye soktu. Nihayet etkinlik günü on üç mentörümüz vardı.

Bir diğer büyük iş de başvuruların değerlendirilmesi, ekiplerin oluşturulması, mentör ve katılımcıların bilgilendirilmesi idi. Son olarak mekanın temizlenip etkinliğe hazırlanması ve çay, kahve, su, kahvaltı, öğlen yemeği ve akşamüstü atıştırmalıkların organizasyonu vardı. Etkinlik günü yiyecek içecek için Hipo sponsor oldu. Bir avuç insanla başladığımız işi irili ufaklı her türlü emeği geçen yaklaşık elli kişi ile tamamladık.

Hazırlık aşamasında zorlanmış olsak da etkinlik harika şekilde tamamlandı. Katılımcılarımız çok hevesli idi, mentörlerimiz gün boyu soluksuz, ekipleriyle ilgilendi. Etkinlik sonrasında herkes çok yorulmuş olmasına rağmen herkes çok mutluydu.