Django Girls Nedir?

Django Girls, 2014 yılında iki Polonyalı yazılımcı kadının Berlin’de başlattığı bir etkinlik, kadınları programlamaya teşvik etmek için tamamen gönüllüler tarafından yürütülen dünya çapında bir günlük yazılım atölyesi. Kısa sürede dünyanın çeşitli şehirlerine yayılmış. Hiç bir kar amacı gütmeyen bu etkinliğin tek amacı, kadınların yazılım alanında sayısını arttırmak. Biz de aynı duygularla yola çıkarak bu organizasyonun bir parçası olmaktan dolayı mutluyuz, gururluyuz, her şeyden öte çok heyecanlıyız.

Türkiye’de ilk defa kadinyazilimci.com ile birlikte Boğaziçi Üniversitesi’nden sevgili Suzan Üsküdarlı hocamızın da katkılarıyla 2015 aralık ayında İstanbul’da gerçekleştirildi. Akabinde devam etkinlikleri ile hem İstanbul’da hem de İstanbul dışında yapılarak topluluk büyüdü.

Neyi Amaçlıyoruz?

Bizim amacımız bu etkinliğin duyurulmasını ve yayılmasını sağlamak. Hem katılımcılarımız hem de takipçilerimiz sayesinde Türkiye’nin daha fazla şehrinde bu etkinliiği hayata geçirmek istiyoruz. Bu şehirlerde okuyan genç kadın öğrencilere ve diğer genç kadınlara rol model olmak ve kendilerine daha fazla güvenmelerini sağlamak istiyoruz.

Nasıl Yapıyoruz?

Etkinliğin boyutlarına bağlı olarak ortalama 30 katılımcı Django Girls tarafından hazırlanmış tutorial ile gün boyu çalışıyor. Takıldıkları veya anlamadıkları noktalarda mentoründen yardım isteyerek ilerliyor. Günün sonunda web üzerinde çalışan kişisel blog sayfalarını yapmış oluyorlar.

Neler Yapıyoruz? Bir Etkinlik Günümüz Nasıl Geçiyor?

Bir kere bütün gün oturup çatır çatır kod yazıyoruz. Yiyoruz, içiyoruz, gülüp eğleniyoruz ara sıra isyan ediyoruz ama asla pes etmiyoruz. ‘O Django Girls turuncusunu görmeden pes eden bizden değildir’ diyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Günün sonunda bir çok katılımcının hayal dahi edemediği canlı ortamda kişisel blogumuzu oluşturmuş oluyoruz.

Etkinlik günü şöyle geçiyor:

* Sabah kahvaltısı

* Ardından küçük bir açılış konuşması

* Kodlamaya başlıyoruz

* Kahve molası

* 4 saatlik çalışma sonrası 1 saatlik yemek molası

* Tekrar kodlamaya başlıyoruz

* 4-5 saatlik bir çalışma sonrası etkinlik bitiyor

* Sonrasında mentörlere akşam yemeği

Atölyemiz tamamen ücretsiz, üstelik yemek ve atıştırmalıklar da sevgili sponsorlarımızın ikramı.

Mentörleri Nasıl Seçiyoruz?

Mentörlerin çoğunluğunun kadın yazılımcı olmasını istiyoruz çünkü kızların, kadın yazılımcı rol modellere ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Çok deneyimli ve özverili bir mentör takımımız var. Aramızda yıllardır yazılım sektöründe çalışan deneyimli yazılımcılar da, akademisyenler de var. Hepimizi bir araya getiren şey bilgimizi ve heyecanımızı paylaşmak.

Kimler Katılabilir?

Atölyeye başvuru koşulları oldukça basit. Teknik olarak bir şey bilmenizi beklemiyoruz ama gerçekten beklemiyoruz! ‘Kadın ya da erkek, ne olursan ol gel’ diyoruz. Üstelik yalnız da olmayacaksınız, eğitmeniniz her an yanınızda olacak. Sadece dizüstü bir bilgisayarınız olsun yeter. Bütün kurulumlar bir gece öncesinde eğitmenin yardımıyla yapılacak.

Katılımcılar Neler Kazanıyor?

Etkinliğe gelmeden önce bir çoğu için hayal gibi duran bir iş ortaya çıkıyor, yayında olan bir web sayfası yapmak! Tutorial gerçekten çok yoğun bilgi içeriyor (komut satırı, python, oop, git, django, css, html, deployment..), bir günde bu kavramların hepsini öğrenmeleri elbette mümkün değil ama yaptığı web sayfası bir çoğunu motive edip bu mesleğin aslında o kadar zor olmadığı hissiyatı ile mesleğe yönelme durumlarını doğuruyor ve daha ayrıntılı öğrenmek için bu işin peşini bırakmıyorlar.

Etkinlikten Sonra Neler Oluyor?

Etkinlikten sonra kimi katılımcılar ile bağlarımız kopmuyor. Örneğin ilk etkinliğin ardından Şubat ayı içerisinde  devam niteliğinde başka bir etkinlik yaptık, 10 kişi katıldı. Bir çok katılımcımızla bağımız devam ediyor. Aralarından, kendi projelerini yapanlardan tutun da, Django Girls etkinliğinde mentör olanlara, hatta kendi şehrinde organizasyon yapanlar bile oldu.